Upoznajte ‘Johnnyja’, poseban fitilj koji pomaže ukrajinskim dronovima postavljati mine iza ruskih linija
Ukrajinci su svoje dronove naučili novoj vještini: postavljanju mina
Sve više ukrajinskih timova svoje ozbiljnije dronove koriste za postavljanje mina na putevima i cestama.
Dronovi tako sada obavljaju osjetljiv posao za koji su prethodno bili zaduženi ljudski izvidnici koji bi se šuljali iza neprijateljskih linija – najčešće pod okriljem noći – i ručno postavljali mine.
Postavljanje mina opasan je posao, pogotovo kada je cilj stvoriti minsko polje između ruskih i obližnjih ukrajinskih pozicija, a kada govorimo o postavljanju mina iza ruskih linija, to je praktički ravno samoubistvu.
Ali ne i za dronove.
“Novi dronovi koriste se ne samo za identifikaciju i napad na mete, zračno izviđanje i bacanje granata, već i za miniranje,” naglašava nezavisni tim za informacije o sukobima (CIT). “Eksplozivi pri slijetanju na tlo ne eksplodiraju, već postaju mine.”
CIT dodaje kako su Ukrajinci za te potrebe odabrali sovjetske protutenkovske mine PTM-3, neobičnog kvadratnog oblika s oko dva kilograma eksploziva.
Ukrajinci ih modificiraju posebnim fitiljima koje navodno zovu “Johnnijima”. “Ti fitilji imaju žiroskope, akcelerometre i magnetometre koji aktiviraju minu pri pomicanju ili udaru,” objašnjava CIT.
“Oni se također aktiviraju kada u blizini prolaze oklopna vozila, čak i vojnici s oružjem ili zaštitnom opremom,” dodaju. Ako želite vidjeti kako to izgleda kada ruski vojnik aktivira ovakvu minu bačenu iz drona, to možete učiniti na Redditu.
Postavljanje mina dronovima može objasniti kako su ukrajinske brigade zadužene za obranu Sinkivke na sjeveroistoku Ukrajine uspjele brzo obnoviti minsko polje u kratkoročnim pauzama između čak sedam uzastopnih ruskih napada u decembru.
Ukrajinski dronovi mine postavljaju i duž nekoliko puteva koji spajaju ruske zadnje linije s mostom u Krinki na lijevoj obali rijeke Dnjipro, gdje se nalaze ukrajinski marinci.
“Teško nam je i opasno kretati se na fronti i oko zadnjih linija,” objasnio je ruski dopisnik Aleksander Sladkov na društvenim mrežama. “Po noći, teški dronovi miniraju puteve i ceste i otežavaju kretanje našim trupama.”
Ključan je element iznenađenja. “Ukrajinske snage sada mogu minirati često korištene rute ili čak i nedavno očišćena područja koja ruske snage smatraju sigurnima,” kaže CIT.
Rusi nikada ne znaju gdje ili kada će se mine pojaviti. Kako bi bili sigurni, trebali bi pretpostaviti da su sve ceste unutar dometa dronova – nekih 16-ak kilometara od tačke kontakta – minirane, i ponašati se u skladu s time.
Šta to znači? Trebali bi se kretati polagano. Minirajući tek neke ceste iza ruskih prvih linija, Ukrajinci mogu usporiti kretanja Rusa na svim putevima.
Naravno, ne postoji razlog zašto Rusi ne bi mogli činiti isto. Prošlog mjeseca su piloti dronova iz ruske 1. tenkovske armije reporterima pokazali kako koriste teške dronove za postavljanje mina POM, PMN-4, PTM-3 i PTM-4.
Ipak, u nekim ključnim sektorima je ukrajinsko ometanje radiofrekvencija toliko efikasno da ruski dronovi jedva mogu i poletjeti, a kamoli postavljati mine.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Meet ‘Johnny’, A Special Fuze That Helps Ukraine’s Drones Drop Mines Behind Russian Lines
(Prevela: Nataša Belančić)