Predstavljen najkomplikovaniji ručni sat na svijetu – obavještava i kada će određene zvijezde biti vidljive sa Zemlje

Švicarski majstori iz Odjeljenja Les Cabinotiers kompanije Vacheron Constantin uspjeli su još jednom da ispišu nova pravila kada je riječ o proizvodnji satova. Njihovo najnovije remek-djelo je „Vacheron Constantin Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication La Première”, najkomplikovaniji ručni sat ikada napravljen. Za izradu sata sa 41 komplikacijom, pet rijetkih astronomskih funkcija i inovativnim Westminster minutnim repetitorom, trebalo im je osam godina. Kako proizvođač navodi na službenoj stranici u njegovom mehanizmu kuca kalibar 3655, čudo mikromehanike sa 1.521 komponentom.
Dragulji i rezervna snaga
Sat je dimenzija 45 mm sa 14,99 mm debljine. Cijeli mehanizam, kalibar 3655, ima samo 36 mm u prečniku i 10,96 mm debljine i sadrži sve od 14 komplikacija do pet komplikacija zvona, uključujući hronograf u djeliću sekunde koji je također jedna od komplikacija. Sa 1521 komponentom i 204 dragulja, sat radi na 3Hz sa 72-satnom rezervom snage, te je izrađen od bijelog zlata.

Ovo je i prvi sat koji nudi vremensko praćenje nebeskih objekata. Standardno mjerenje vremena, dvije vremenske zone, svjetsko vrijeme, vječni kalendar, mjesečeve mijene, indikator plime, poziciju sunca (uključujući izlazak i zalazak, trajanje dana, visinu sunca iznad horizonta i ugao deklinacije), astrološke znakove, vremensko praćenje nebeskih tijela, minutni repetitor sa Westminster zvonima, hronograf, split-sekundi hronograf, te indikator rezerve snage, samo su neke od funkcija sata koji inžinjersku perfekciju podiže na novi nivo.
Koristi četiri čekića i četiri zvona da bi proizveo melodiju koja oponaša zvuk poznatog Westminsterskog zvona, po kojem je i dobio ime. Njegova konstrukcija uključuje sedam pojedinačnih patenata, od ukupno 13 patenata koji se nalaze u njemu.

Poleđina sata
Ono što odlikuje ovaj sat i pripada samom vrhu inovacija u urarstvu je mogućnost vremenskog praćenja nebeskih objekata, gdje možete izračunati za koliko vremena ćete neki nebeski objekat, zvijezdu naprimjer, vidjeti golim okom.
Funkcionira pomoću split-sekundi hronografa na poleđini sata, u kombinaciji sa safirnim zvjezdanim dijagramom.
Kako se to postiže, približio je sajt Oracle Time – zaustavite prvu hronografsku kazaljku u centru vidnog polja, označenom zelenim markerom na nebeskoj mapi, zatim zaustavite drugu kazaljku iznad objekta koji želite pratiti – recimo sazviježđe Orion. Zeleni pokazivač na poleđini prve kazaljke tada pokazuje na 24-satnu skalu koja je povezana s drugom kazaljkom, i na osnovu toga dobijate koliko sati će trebati da taj objekt dođe u centar vašeg vidnog polja.
Ovaj jedinstveni primjerak još nema svoju objavljenu cijenu, ali nema sumnje da će ona biti vrtoglava.